ممکن است شما هم مانند بسیاری از والدین تصورات اشتباهی در مورد آموزش ارف داشته باشید.

خیلی از افراد هم در مورد برخی از سیستم های تخصصی که برای آموزش موسیقی به کودکان استفاده می شود تعجب می کنند. اما بهتر است برخی از آنها را بلافاصله از بین ببرید. در این مقاله از آموزشگاه موسیقی آوای چکاوک می خواهیم در خصوص آموزش ارف صحبت کنیم.

آموزش موسیقی در دوران کودکی

در حوزه آموزش موسیقی در دوران کودکی، ده‌ها تکنیک و رویکرد برای آموزش آواز خواندن، نواختن ساز و حتی رقصیدن به کودکان خردسال وجود دارد.

شاید بچه های کوچک را دیده باشید که در سطوح پیشرفته ویولن می نوازند یا بچه های پنج ساله ای که پیانیست های استثنایی هستند. این کودکان استثناهای نادری هستند اما یک نکته کلیدی را نشان می دهند. کودکان می توانند موسیقی یاد بگیرند و اغلب زمانی که در معرض یک سیستم آموزشی خوب قرار می گیرند، پیشرفت می کنند.

البته، هر کودکی در سن پنج سالگی به ویولن یا پیانو تسلط پیدا نمی کند، اما هر جوانی می تواند اصول اولیه موسیقی را به شیوه ای سرگرم کننده و روشنگرانه بیاموزد. سیستم آموزش ارف یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش در مورد جنبه‌های مختلف موسیقی، مانند آواز خواندن، نواختن سازها و خواندن نت‌ها است.

آموزش ارف
آموزش ارف

آموزش ارف چیست و از کجا آمده است؟

به طور خلاصه، سیستم آموزش ارف یک رویکرد مبتکرانه است که انواع مختلفی از عناصر یادگیری مانند رقص، بازیگری، آواز و استفاده از سازهای کوبه ای مختلف را در خود جای داده است.

شاید تنها مفهومی که در پشت این روش وجود دارد، بازی باشد. کارل ارف، خالق این سیستم، به قدرت ذهن کودکان و توانایی آنها در یادگیری در حین بازی اعتقاد راسخ داشت.

ارف مردی است که اغلب از او نقل قول می‌شود و یکی از جالب‌ترین نظرات او مستقیماً به ایده استفاده از بازی برای کمک به کودکان در یادگیری موسیقی و آموزش ارف مربوط می‌شود:
«از ابتدا، بچه‌ها دوست نداشتند درس بخوانند. آن‌ها ترجیح می‌دهند بازی کنند، و اگر علایقشان را در دل داشته باشید، به آنها اجازه می‌دهید در حین بازی یاد بگیرند.»

در کلاس های آموزش ارف ، همه کودکان به آهنگسازی، بداهه نوازی و استفاده از سازهای کوبه ای تشویق می شوند. ایده این است که بدون نگرانی در مورد تئوری، ایده ها و برنامه های درسی از پیش تعیین شده، به طور کامل یاد بگیرید که در بازی شرکت کنید. البته، با بالا رفتن سن کودکان و رشد مغز آنها، درس‌ها پیشرفته‌تر می‌شوند، اما همیشه عنصر کلیدی بازیگوشی را شامل می‌شوند.

مربیان آموزش ارف چه ابزارهایی در کلاس دارند؟

از آنجا که دروس بر اساس موسیقی ساخته شده توسط دانش آموزان و بر اساس آهنگ های محلی سنتی است، سازها معمولا در خانواده کوبه ای هستند، از جمله طبل ،بلز ، سنج و غیره.

در آموزش ارف، سازها چه کوک شده باشند چه نباشند، در مرکز بسیاری از درس ها قرار دارند، زیرا به هر کودک نشان داده می شود که چگونه از آنها استفاده کند و انواع مختلف صداها را بر روی آنها ایجاد کند.

پس از آن آهنگسازان جوان به حال خود رها می شوند تا ببینند چه نوع ملودی هایی می توانند تولید کنند. این یک مثال واقعی از یادگیری از طریق انجام دادن است و یکی از معروف‌ترین گفته‌های کارل ارف، «اول تجربه، سپس روشنفکر کردن» را در بر می‌گیرد.

در آموزش ارف ، بچه ها چه می آموزند؟

اکثر معلمان به هنرجویان دوره آموزش ارف نشان می دهند که چگونه نت موسیقی بسیار ساده را همراه با سایر عناصر اصلی موسیقی بخوانند. عناصر اصلی شامل فرم، ریتم، بافت، هارمونی و ملودی می شود. در آموزش ارف، این مفاهیم نه به روش سنتی، بلکه از طریق “تجربه” آموخته می شوند.

این بدان معناست که یک کلاس معمولی آموزش ارف شامل آواز خواندن، نواختن سازها، بازیگری، رقصیدن، انواع حرکت، آواز خواندن، صحبت کردن و بداهه نوازی خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس های آموزشی می توانید از پیج اینستاگرام بازدید فرمایید.

keyboard_arrow_up
Call Now Button