همانطور که می دانید نواختن هنگ درام، با ضربه زدن به سطح با دستان نواخته می شود.

این ساز اغلب از فلز ساخته می شوند و صدایی منحصر به فرد و آرامبخش دارند که شبیه به طبل فولادی است. هنگ درام نوعی ساز نسبتاً جدید است که فقط در چند دهه گذشته ساخته شده است. نواختن هنگ درام به سرعت در بین موسیقی دانان و دوستداران موسیقی محبوبیت پیدا کرده است. با ما در این مقاله از آوای چکاوک همراه باشید تا به معرفی این ساز بپردازیم.

تاریخچه هنگ درام

طراحی هنگ درام بسیار ساده است. این ساز اولین بار در سال 2000 در سوئیس تولید شد.

ابزار موسیقی هنگ درام که به عنوان یک ساز هیپنوتیزمی توصیف می شود، یک ساز کوبه ای است که توسط فلیکس روهنر و سابینا شرر سوئیسی و در نتیجه تحقیقات طولانی آنها در نقاط مختلف جهان تولید شد. این ساز یک آلت موسیقی است که شنونده را با کشش هیپنوتیزمی قوی مجذوب خود می کند و صدایی منحصر به فرد در لحن خود دارد.

ویژگی های هنگ درام

هنگ درام که یک آلت موسیقی کاملاً فولادی است روی دامن قرار می گیرد و با دست و انگشتان نواخته می شود.

این ساز که از گروه آواها است دارای صدایی است که یادآور آهنگ های چنگ، گونگ یا هارمونیک است. اتصال دو ماده ورق فولادی توخالی از لبه‌های آن‌ها، شکل‌گیری ابزار موسیقی دستی را نشان می‌دهد. صداها و نت های مختلف از طریق ارتعاش با برخورد گودال های کوچک به سطح آن به دست می آید.

آموزش نواختن هنگ درام
آموزش نواختن هنگ درام

ساختار ساز هنگ درام

همانطور که گفتیم این ساز یکی از آلات موسیقی کمیاب است که به مردم آرامش می دهد.

هنگ درام سبک نوازندگی خاصی ندارد و مانند سایر آلات موسیقی از نظم نت و نت خاصی برخوردار نیست. صداها از طریق ارتعاش با برخورد هفت گودال به سطح به دست می آیند. این ساز از دو صفحه تشکیل شده است که شکل و اندازه آنها با یکدیگر متفاوت است صفحه پایین گو و صفحه بالایی دینگ نام دارد.

گو

صفحه پایین هنگ درام که دارای یک سوراخ یا حفره است ، گو نامیده می شود. به لطف این سوراخ، لرزش صدا رخ می دهد. همچنین به غیر از سوراخی به نام «گو» قسمت باقیمانده صاف است. لحن صدایی که هنگ درام را متفاوت می کند از نظر روانی شنونده را آرام می کند.

دینگ

صفحه بالایی ساز هنگ درام که شامل 7 الی 8 نت است ، دینگ نام دارد. هر فرورفتگی روی ساز یک نت را تولید می کند.

اجزای فرعی ساز

  • نت ها: در اطراف دینگ مرکزی چیده شده اند
  • شانه: چیزی که نت ها را به دینگ پیوند می دهد
  • لبه: لبه بیرونی ساز

 

آیا یادگیری هنگ درام آسان است؟

برخلاف اکثر آلات موسیقی، برای شروع نواختن هنگ درام نیازی به دانش موسیقی ندارید.

نواختن هنگ درام خود یک تجربه واقعاً شهودی است که نوازندگان و غیر موسیقی‌دان‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد. گفته می‌شود که نواختن هنگ درام که به طور گسترده در حوزه کل‌نگر استفاده می‌شود، دارای خواص درمانی است بوده و از آن در زمینه‌های درمانی و رفاه (موسیقی درمانی، یوگا، مدیتیشن و غیره) استفاده می‌شود.

اگر ساز شما به درستی تنظیم شده باشد، به راحتی می توانید اجازه دهید که تمام زیبایی آن هنگام بداهه نویسی اولین نت های خود طنین انداز شود. شما می توانید ساز را به طور کامل به تنهایی کشف کنید. می‌توانید به تنهایی صداهای حاصل از نواختن هنگ درام را کاوش کنید، سپس با درک اینکه چه چیزی خوب به نظر می‌رسد و چه چیزی نه، فرآیند چشمگیر را درک کنید. این روزها به راحتی می توان دروس را در اینترنت پیدا کرد و هنگ درام نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین نواختن هنگ درام و تسلط بر این ساز افسانه ای زمان زیادی طول نمی کشد!

کلام پایانی

هنرجویانی که به یادگیری و نواختن هنگ درام علاقمند هستند، جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کلاس ها و سایر خدمات آموزشی، آموزشگاه موسیقی آوای چکاوک می توانند به پیج اینستاگرام مراجعه فرمایند.

keyboard_arrow_up
Call Now Button